MUSTAFA

2017, Ukrayna, belgesel, Renkli, 89 dk, Rusça, Türkçe altyazılı

Yönetmen: Ahmed Sarykhalil

Görüntü Yönetmeni: Vakhtang Kipiani

Müzik: Efim Chupakhin

Yapım: Tamila Tasheva/ATR Televizyonu

“Mustafa” belgeseli, 1991-2013 yıllarında Kırım Tatar halkının Meclis Başkanı, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, insan hakları aktivisti ve Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun zorlu hayat hikâyesini yansıtıyor. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Alman işgali altındaki Kırım’da dünyaya gelen Kırımoğlu’nun ailesi, 1944 olaylarında diğer Kırım Türkleriyle birlikte Özbekistan’a sürgün edilmişti.

Filmde, doğumundan beri hayatı zorlu olaylarla dolu Kırımoğlu’nun önce sürgünle, daha sonra halkının vatana dönmesi için verdiği mücadele işleniyor. Bu yolda onu tutuklamalar, işkenceler, hapishaneler ve açlık grevleri beklemektedir. Sovyet döneminde siyasi faaliyetleri nedeniyle üniversiteden atıldı, yedi kez yargılandı. Kırımoğlu, toplam on beş yıldan fazla hapis yattı, tarihte en uzun süren (306 günlük) açlık grevine dayandı. 2014 Kırım Olayları sırasında Kırım’ın Rusya’ya ilhakına şiddetle karşı çıktı, Kırım’ın statüsüyle ilgili düzenlenen referandumu tanımadı.

Belgeselde dünyanın farklı bölgelerinden siyasi muhalifler, hak savunucuları ve Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ile yapılan röportajlara yer veriliyor.

Filmin yeniden canlandırma sahnelerinde Mustafa Kırımoğlu’nu Ukraynalı aktör Maxim Pasichnyk canlandırıyor.